Kedd, 2025-07-01, 21:53
Belépési neved: Vendég | Csoport "Vendégek"Üdvözöllek Vendég | RSS
Főoldal | Regisztráció | Belépés                                                                     
Keresés
Naptár
«  Október 2015  »
H K Sze Cs P Szo V
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Felhőkép Hőtérkép
Partnereink





Körkérdésünk
Láttad a "Hiszem ha látom" bemutatót?
Összes válasz: 34
Társoldalak:
  • Országos Mentőszolgálat
  • Mentődolgozók Önálló Szakszervezete
  • Magyar Légimentők
  • Oktatási portál
  • Facebook oldalunk
  • Bácsalmás honlapja
  • Bácsalmás Önkormányzati Tűzoltó Parancsnokság
  • Fő Támogatóink







    Mentett bejegyzés
    Statisztika
    Főoldal » 2015 » Október » 29 » Elvesztett csaták, avagy az időfaktor!
    17:16
    Elvesztett csaták, avagy az időfaktor!

    Elvesztett csaták, avagy az időfaktor!

     

    Nem lehet elégszer elmondani és felhívni a figyelmet a mindennapi életünkben megjelenő az egészségünket és sokszor az életünket veszélyeztető jelekre.

                    A legfontosabb jelek életünkben az egészségünk romlására figyelmeztető jelek. Sajnos sokan ezeket a jeleket figyelmen kívül hagyják. Egy esetleges fejfájás, szédülés, mellkasi panasz megjelenésekor csak legyintünk, nem figyelünk a tünetek részletességére, mondván: - majd átmegy, elmúlik -, azonban ez sokszor, nincs így vagy ha így is történik az egy későbbiekben komollyá váló betegség előjele lehet.

                    Hajlamosak vagyunk a mindennapi életünkben az utolsó pillanatokra hagyni fontos teendőket. Nem vagyunk tisztában azzal, hogy egy kialakult szívinfarktus, stroke (agyérkatasztrófa) következtében kiemelt szerepe van az időnek. Ezen betegségek kezelését a lehető legrövidebb időn belül meg kell kezdenünk. Azonban azt is figyelembe kell vennünk, hogy minden ilyen súlyos betegségnek vannak előjelei.

                    Nézzünk pár példát;

    Szívinfarktus, kialakulásáért felelős lehet,

    Stroke (nem csak vérzéses), kialakulásáért felelős lehet

    -Magas vérnyomás

    -Dohányzás

    -Rendszeres alkoholfogyasztás

    -Elhízás

    • Magas koleszterinszint (labor)
    • Magas trigliceridszint (labor)

    -Stressz

     

    -Magas vérnyomás

    -Dohányzás

    -Rendszeres alkoholfogyasztás

    -Elhízás

    • Magas koleszterinszint (labor)
    • Magas trigliceridszint (labor)

    -Ismert szívritmuszavarok

    -Pitvarfibrilláció 

    -Aneurizmák (értágulat)

    -Stressz

     

     

                    Mint látható a kialakuláshoz vezető út szinte teljesen megegyezik, mind két esetben valamilyen rög által elzárt szív vagy agyi területet érintő problémáról beszélhetünk. Mind e mellett a stroke esetében magas kockázatú és rendkívül veszélyes a vérzéssel járó. Ezen betegségek vészhelyzetet jelentenek: azonnali kezelésük az élet és a halál, de legalábbis a kevesebb, illetve a több károsodás kérdését dönti el. Korai kezeléssel csökkenteni lehet az agy illetve a szív károsodását és a kialakuló életminőség-romlás mértékét.

     

    Fő tünetek, amikor azonnal hívjunk segítséget vagy forduljunk orvoshoz!

    Szívinfarktus:

    Stroke:

    • Heves, szorító, szegycsont mögötti fájdalom, amely álkapocsba, bal vállba, karba, lapockába sugározhat

     

    • Gyomortájéki fájdalommal is járhat, a betegnek hányingere van, hány (ebben az esetben fontos, hogy ez a tünet ne terelje el figyelmünket az emésztőszervi betegségek irányába!!!)

    FONTOS MEGJEGYEZNI, HOGY A GYOMORTÁJÉKI FÁJDALOM, HÁNYÁS ÖNMAGÁBAN MÉG NEM JELENT AZONNALI INFARKTUST VAGY ANNAK TÜNETÉT, AZONBAN A TÖBBI TÜNETTEL TÁRSULVA AGGODALOMRA AD OKOT ÉS AZONNALI KIVIZSGÁLÁST IGÉNYEL!

    • Gyengeség, légszomj

     

    • Hideg verítékes bőr

     

    • Halálfélelem

     

    • Általában alacsony (!!!) vérnyomás és gyér pulzus

     

    -Az arc, a kar, vagy a láb általában egy oldalon fellépő hirtelen érzéketlensége, az egyik testfél zsibbadása (határozott vonal húzható a zsibbadó és a nem zsibbadó testfél között), az egyik oldali végtagok gyengesége vagy bénulása.

    -Hirtelen kialakuló beszédértési, szótalálási vagy hangképzési zavar (aphasia).

    -Hirtelen elhomályosuló látás (akár a megvakulásig is), kettős látás, vagy látásélesség gyors csökkenése.

    -Hirtelen kialakuló szédülés, egyensúlyvesztés, mozgási zavarok.

    -Minden előzmény nélküli, szokatlan jellegű erős fejfájás, melyhez nyaki merevség, arcfájdalom, a szemek között megjelenő fájdalom, hányás és tudatzavar társulhat (ez kimondottan a stroke egy speciális típusára, az ún. subarachnoideális vérzésre jellemző).

    -Zavartság, memóriazavar, a térbeli tájékozódás, illetve az érzékelés zavara.

    Cukorbetegségben szenvedők a fájdalommal járó tüneteket nem, vagy csak már késve érzékelik a cukorbetegséggel járó neuropátia (cukor „megrágta” az idegszálakat) miatt !!!


    Ezen tünetek megjelenésekor azonnali segítségre van szükség, ne várjunk órákat, várjunk perceket, és nagy levegő után hívjunk 104-et.

    Figyelembe kell vennünk, hogy egy elzáródott ér az agyban sejtpusztulást, agyi állomány elhalását okozza. A szív ereinek elzáródásakor a szív adott területén szívizom elhalást okoz. Mind két esetben a folyamat visszafordíthatatlan. Stroke esetében egy elzáródott ér okozta terület elhalás, rokkantságot (bénulást), szellemi leépülést, látás, hallás, beszédkészség elvesztését, tartós tudatzavart, végső esetben halált okozhat. Ugyanakkor a vérzéssel járó stroke esetében, bénuláson túlmenően, kómát, teljes szellemi leépülést és halált okozhat. A szívinfarktus esetében az elhalt szívizom a szív teljesítésének csökkenését, állandó keringési zavarokat, szívhalált, halált okoz!

                    A vérzéssel járó stroke kezelése többnyire műtéttel oldható, de sajnos javulás esélye minimális. Ellenben az elzáródás okozta stroke lizissel (rögoldással) kezelhető amennyiben a tünetek megjelenésétől számított 3 órán belül fordulunk segítségért és kerülünk megfelelő kezekbe. Figyelembe kell itt is venni azt, hogy a 3 óra a teljes időkorlátja a sikeres kezelésnek melybe bele tartozik a kórházba szállítás és a koponya CT is (elengedhetetlen a diagnózis igazolásához és az elzáródás helyének pontos meghatározásához) ehhez azonban a korai felismerésre és a mihamarabbi orvosi segítség kérésére van szükség. Nem várhatunk, mondván – van még időnk. Az időben kért és kapott segítség akár teljes felépüléshez is vezethet, ellenkező esetben a tünetek életvégig megmaradnak.

                    Szívinfarktus esetében is nagyon fontos az idő, az elzáródás visszafordítható! Azonban a mentő (helikopter) kiérkezéséig és az úgynevezett PTCA (szívkatéteres - szívkatéterezés egy nagy tűszúrással a jobb csuklónál vagy a combverőéren keresztül a szívet körülvevő úgynevezett koronáriás érhálózatba felvezetett katéteren keresztül az elzáródást oldják -) laborba szállításig eltelt időt is figyelembe kell venni. A helikopteres szállítás mind amellett, hogy a repülés élményét is nyújtja, de jelentős időnyereséget jelent a kezelés szempontjából a PTCA laborban, ezzel jó esélyt adva a gyógyulásra. Amennyiben a tünetek megjelenésekor nem kérünk azonnali segítséget és az előbb említett kiérkezési, ellátási és szállítási időt nem vesszük figyelembe, akkor az idő múlásával az adott elzáródott terület elhal és a károsodás visszafordíthatatlanná válik. Szívhalál, halál következhet be!

    Az  a  csata elveszett, azok számára, aki szívhalált hal, aki rokkant lesz a jelentős szívizom elhalás miatt, akinek a fél oldala béna marad, és aki a stroke-ba belehal.

    Sinka József

    Megtekintések száma: 1182 | Hozzáadta:: joso | Helyezés: 0.0/0
    Összes hozzászólás: 0
    Hozzászólásokat csak regisztrált felhasználók írhatnak.
    [ Regisztráció | Belépés ]
    Copyright MyCorp © 2025 Made by JosoDesign